Zmieniamy się

MODERNIZACJA SALI KONGRESOWEJ

15 października 2014 roku Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o. o. oficjalnie przekazał teren budowy wykonawcy wyłonionemu w przetargu na Dostosowanie Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki do wymogów przeciwpożarowych. Tym samym rozpoczęto działania związane z modernizacją sali. Zakończenie prac zaplanowano wówczas na koniec lipca 2016 roku.

Po 4 miesicach robót sala wyglądała już zupełnie inaczej niż ją pamiętamy. Prace budowlane trwają. Zdemontowano krzesła i fotele z całej widowni oraz balkonów. Część z nich została zabezpieczona zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi oraz na potrzeby licytacji, zaś postałe zutylizowano. Usunięto także podłogę, która odsłoniła kształt stropu poniższej kondygnacji. Także w pomieszczeniu pod sceną zaszły duże zmiany. Po prezydium używanym jedynie kilka razy podczas zjazdów parii, znajdującym się przez wszytskie lata pod deskami estrady Kongresowej, pozostała juz tylko stalowa konstrukcja wykorzstywana do prac budowlanych i transportowych.

Kolejny miesiąc i sala jest nie do poznania. Wygląda teraz jak antyczny amfiteatr. Niebawem kolejna metamorfoza.
TVN Warszawa: „Kongresowa jak antyczny amfiteatr”.

 

KONGRESOWA - ANTYCZNY AMFITEATR, MARZEC 2015

 

 

Sierpień 2015.

Transformacja Sali Kongresowej trwa. Na wybetonowanej podłodze przygotowanej pod nowe fotele , których zaprojektowanie i wykonanie powierzono firmie Nowy Styl z Krosna, wyłonionej  w przetargu, wyrosło do samego sufitu gigantyczne rusztowanie. Konstrukcja ta umożliwi prowadzenie prac remontowych w obrębie górnego oświetlenia, renowacji rozety świetlika, demontażu siatki i blach otworowych sufitu podwieszanego, starych zdekapitalizowanych ustrojów akustycznych, ale przede wszystkim zabezpieczenia przeciwpożarowego  konstrukcji stalowej i żelbetowej stropu sali.

Jednocześnie na dole prowadzone są prace obejmujące okładanie kanału recyrkulacyjnego płytami ogniochronnymi oraz konstrukcję estrady i podscenia.

 

REMONT SALI KONGRESOWEJ SIERPIEŃ 2015

 

 

Wrzesień 2015.

Trwa demontaż świetlika . To bardzo trudny i czasochłonny etap prac, ze względu na ograniczoną dostępność do tej przestrzeni oraz zakres prac związanych z demontażem poszczególnych elementów świetlika i konstrukcji stropu (rozeta, skrzynie akustyczne). Wszystko jest zespawane na sztywno, zgodnie z powiedzeniem  „nie gniot sa i nie łamiot sa” – Pałac miał być „nierozbieralny”, a przynajmniej Sala Kongresowa.

Kontynuowane są prace związane zabezpieczeniem przeciwpożarowym konstrukcji dachu Sali Kongresowej oraz stropu, tj. malowanie i natryskiwanie masami ogniochronnymi. Równolegle trwają prace renowacyjne uprzednio zdemontowanej stolarki drzwiowej.

 

REMONT SALI KONGRESOWEJ WRZESIEŃ 2015

 

 

Materiał filmowy z prezentujący etap zaawansowania prac modernizacyjnych  Sali Kongresowej: